2022. gada 14. novembrī
Latvijas Nacionālajā operā
 

Ukrainian Classical Ballet
Edvarda Klūga viencēliena baleti
“Quatro” un “Radio&Juliet”

14. novembrī Ukrainian Classical Ballet uzstāsies Latvijas Nacionālajā operā. Solists būs Deniss Matvijenko. Dejotājs, par kuru leģendārā balerīna Natālija Makarova teikusi: “Šādas parādības uz baleta skatuves nav bijis sen. Tas ir Barišņikovs, Nurejevs un Godunovs vienā personā.”

Ukraiņu baleta māksliniekus, Edvardu Klūgu un Rīgu saista kāda maģiska saikne. 2016. gada pavasarī tieši ar viesizrādēm “Quatro” un “Radio&Juliet»” Latvijas galvaspilsēta sāka iepazīt šā rumāņu izcelsmes horeogrāfa daiļradi – vēl nebeidzis spožo dejotāja karjeru, viņš bija kļuvis par Slovēnijas Nacionālā baleta māksliniecisko vadītāju un padarīja šo trupu par vienu no interesantākajām Eiropā.

“Quatro” ir unikāls balets. Radīts pēc īpaša Denisa Matvijenko pasūtījuma, tas kļuva par vienu no visveiksmīgākajiem un godalgotākajiem privātajiem projektiem Austrumeiropā. Deniss un Edvards, vienaudži un draugi, katrs – viens no izcilākajiem baletdejotājiem savā valstī, kādu laiku tajā dejoja kopā. Taču arī tad, kad Klūgs beidza skatuves karjeru un pilnībā pievērsās horeogrāfijai, “Quatro” nezaudēja savu maģisko spēku.

Tas pats sakāms par “Radio&Juliet”, kur horeogrāfs apbrīnojami organiski spējis Šekspīra traģēdijas sižetu savienot ar kulta grupas “Radiohead” kompozīciju tekstiem un gaisotni. Galvenās šā baleta partijas sākotnēji bija paredzētas Denisam un Anastasijai Matvijenko, taču tas izpelnās publikas sajūsmu arī citos dejotāju sastāvos.

Un visnotaļ - pateicoties tieši ārkārtīgi augstajam Ukrainian Classical Ballet mākslinieku meistarības līmenim: šajā trupā strādā dejotāji, ar kuriem lepotos jebkurš teātris. To skaitā Ungārijas Nacionālā baleta un Ukrainas Nacionālās operas premjers Jevģenijs Lagunovs -, Ukrainian Classical Ballet prīma Olga Timošiva, vairākkārtējs starptautisko baleta konkursu laureāts un godalgu ieguvējs Ivans Žuravļovs un, protams, Deniss Matvijenko.

Dzimis Dņepropetrovskā, dejotājs trešajā paaudzē, viņš jau kopš 17 gadu vecuma ir dejojis galvenās partijas Ukrainas Nacionālajā Operas un baleta teātrī, bet no 2011. līdz 2013. gadam bija tā baleta trupas mākslinieciskais vadītājs. Piecu nozīmīgu baleta konkursu laureāts, Sanktpēterburgas Marijas un Mihaila teātru premjers, pirmais baleta viessolists Maskavas Lielā teātra mūslaiku vēsturē, Guest principal pasaules lielākajos teātros – Milānas Teatro alla Scala, Parīzes Grand Opera un Japānas Jaunajā Nacionālajā teātrī Tokijā, 2022. gada februārī Deniss pārtrauca visus savus projektus Krievijā un atgriezās dzimtenē. Pašreiz cieši sadarbojas ar  Ukrainian Classical Ballet un Slovēnijas Nacionālo baletu, kuru vada Edvards Klūgs.

Ukraiņu mākslinieki šos baleta viencēlienus dejo visā Eiropā un visur ar izciliem panākumiem – Berlīnē un Hamburgā, Viļņā un Ženēvā, Zagrebā un Belgradā. Un, lai arī Ukrainian Classical Ballet repertuāra pamatā ir diženā 19 un 20. gadsimta klasika, mūsu laikabiedri - Klūga “Quatro’ un “Radio&Juliet” viegli iztur pat tik nopietnu konkurenci. 

Ukrainian Classical Ballet viesizrādes Latvijā atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rietumu Bankas dibinatais labdarības fonds Nākotnes Atbalsta fonds un “Mēness aptieka”.

Viesizrādes organizē producentu kompānija “ART Forte”. Biļetes nopērkamas “Biļešu paradīzes” tirdzniecības tīklā un portālā bilesuparadize.lv.