2022. gada 14. novembrī
Latvijas Nacionālajā operā
 

Ukrainian Classical Ballet
Edvarda Klūga viencēliena baleti
“Quatro” un “Radio&Juliet”

Ukraiņu baleta māksliniekus, Edvardu Klūgu un Rīgu saista kāda maģiska saikne. 2016. gada pavasarī tieši ar viesizrādēm “Quatro” un “Radio&Juliet” Latvijas galvaspilsēta sāka iepazīt šā rumāņu izcelsmes horeogrāfa daiļradi – savulaik, vēl nebeidzis spožo dejotāja karjeru, viņš kļuva par Slovēnijas Nacionālā baleta māksliniecisko vadītāju un padarīja šo trupu par vienu no interesantākajām Eiropā.

Tagad vēsture atkārtojas, kaut arī nedaudz citādi. Protams, dejotāju sastāvs ir mainījies. Taču meistarības līmenis joprojām ir ārkārtīgi augsts – mēs redzēsim dejotājus, ar kuriem lepotos ikviens teātris: Jevgeņiju Lagunovu – Ungārijas Nacionālā baleta un Ukrainas Nacionālās operas premjeru, Ukrainian Classical Ballet prīmu Olga Timošiva, vairākkārtēju starptautisko baleta konkursu laureāti un godalgu ieguvēju, Ukrainian Classical Ballet māksliniecisko vadītāju Ivanu Žuravļovu, kā arī jaunos, taču jau pārliecinoši pieteikušos kā uz dzimtās Ukrainas, tā uz ārzemju skatuvēm Dmitriju Abramu, Jekaterinu Peti, Romānu Baglaju, Iļju Mirošņičenko un Alekseju Kučerenko.

Tikai šādi dejotāji – ar teicamām akadēmiskās dejas prasmēm un vienlaikus jutīgi pret laikmetīgām vēsmām, muzikāli un artistiski – spēj tikt galā ar Klūga horeogrāfiju. Reizēm šķiet, ka viņš mērķtiecīgi piepilda ar emocijām katru kustību. Tas skatītājiem liek ne vien baudīt izrādes notikumus ar acīm, bet izdzīvot tos. “Klasiskais balets ir bijis un būs vienmmēr. Un publika vienmēr uztvers to kā pašsaprotamu – bet pret dejas avangardu izturēsies ar neuzticēšanos. Jaunais skaistums joprojām gaida, kad tiks atklāts – atvērts pa īstam,” saka horeogrāfs. Un piedāvā publikai atslēgu saišķi...

Izrādē “Quatro” Edvards Klūgs izklāsta divu pāru stāstu (īpaši šis baletam mūziku sarakstījis Milko Lazars, un to spēlē mūziķu kameransamblis turpat uz skatuves). “Radio&Juliet” horeogrāfs apbrīnojami organiski apvienojis Šekspīra traģēdijas sižetu ar kulta grupas  “Radiohead” kompozīciju tekstiem un gaisotni: “Es ļoti ilgi briedināju šo ideju, četrus gadus, bet tad pašu baletu radīju ļoti ātri: mani burtiski nesa līdzi tā straume, mēģinājumi ilga tikai divus mēnešus. Izrāde izdevās ļoti godīga. Ar patiesību iekšā.”

Ukraiņu mākslinieki šos baleta viencēlienus dejo visā Eiropā un visur ar izciliem panākumiem – Berlīnē un Hamburgā, Viļņā un Ženēvā, Zagrebā un Belgradā. Un, lai arī Ukrainian Classical Ballet repertuāra lauvas tiesu veido dižā 19 un 20. gadsimta klasika, mūsu laikabiedri - Klūga “Quatro” un “Radio&Juliet” viegli iztur šo nopietno konkurenci. 

Viesizrādes organizē producentu kompānija “ART Forte”. Biļetes nopērkamas “Biļešu paradīzes” tirdzniecības tīklā un portālā bilesuparadize.lv.