Latvijas Nacionālā Operā

IGORA MOISEJEVA VĀRDĀ NOSAUKTĀ
VALSTS AKADĒMISKĀ TAUTAS DEJU ANSAMBĻA KONCERTS

2022. gadā Igora Moisejeva Valsts Akadēmiskais tautas dejas ansamblis svin 85 gadu jubileju un atkal viesosies Rīgā.  Šo nopelniem bagāto deju kolektīvu ir dibinājis ir viens no ievērojamākajiem 20. gadsimta horeogrāfiem, ansambļa krājumā ir unikāla pasaules tautas deju kultūras antoloģija, bet tā vēsturē ar zelta burtiem ierakstīts vārds “Pirmais”:
●   pasaulē pirmais profesionālais tautas dejas ansamblis;

●   pasaulē pirmais tautas dejas teātris;

●   pasaulē pirmais kolektīvs, kas veicis diplomātisko misiju, nodibinot starptautiskus kultūras sakarus visos kontinentos.


Pirmatklāsme – tieši šī īpašība visprecīzāk raksturo Igora Moisejeva radošo personību. Savu dejotāja karjeru viņš sāka spoži – kā baleta solists uz Maskavas Lielā teātra skatuves – un turpat debitēja horeogrāfa inscenētāja ampluā. Viņš izjuta dziļu cieņu pret pagātnes dižajām tradīcijām, kas kļuva par bagātu augsni viņa darbam gan izpildītājmākslā, gan iestudējot jaunus uzvedumus, un tomēr jau kopš pirmajiem skatuves mākslas soļiem tiecās saredzēt tālākus, vēl neatklātus apvāršņus un iet nestaigātas takas. Cirst jaunus ceļus vēl nepazīstamās jomās viņam palīdzēja nemitīga tieksme pēc pašizglītošanās, absolūtā muzikālā dzirde un iedzimta kustības gaume, neizsmeļamas slāpes pēc visa jaunā, neizzinātā un spēja uztvert dzīvi kā diženās dabas dāvanu. Viņa priekšstati par pasaules kārtību bija plašāki par sociālajām un politiskajām konstrukcijām, uzskati par cilvēku pārkāpa statusa un sadzīvisko atšķirību robežas, bet radošā doma bija pārāk brīva un nerimtīga, lai samierinātos ar ambīcijām šauras nozares ietvaros. Savu daiļrades filozofiju, kas viņam bija radīšanas un laba darīšanas filozofija, Igors Moisejevs vispilnīgāk īstenoja žanrā, kuru pats gan atklāja, gan apliecināja par jaudīgu esam: tautas skatuves dejas žanrā.


Pārradīt deju folkloru par profesionālu horeogrāfijas struktūru, kas vislielākajā mērā nodrošina daudzu tautību nacionālo tradīciju saglabāšanu un attīstību – tas ir pasaules mēroga sasniegums, un Igors Moisejevs bija pirmais, kam tas bija pa spēkam. Viņu dēvēja par Pasaules un Miera cilvēku, bet viņa dibināto ansambli – par Labās gribas sūtni.


Šobrīd dižā horeogrāfa mantojums ir patiesi unikāla tautas mākslas enciklopēdija, turklāt tiek ne vien saglabāts, bet arī aktīvi interpretēts un attīstīts ar ansambļa jaunās paaudzes gādību – šie skatuves mākslinieki ir absolvējuši pasaulē pirmo Tautas dejas skolu, kuru 1942. gadā nodibināja Meistars. Pateicoties viņu prasmēm un radošajam entuziasmam, košā un dzīvi apliecinošā Igora Moisejeva un viņa sekotāju māksla turpina triumfa gājienu, sajūsminot un pārsteidzot miljoniem pateicīgu skatītāju visā pasaulē. 


Ansambļa viesizrāžu kartē atzīmētas vairāk nekā 70 valstis. Daudzās no tām – ASV, Francijā, Vācijā, Ungārijā – moisejevieši uzstājušies 10 – 15 reižu.
2011. gadā Igora Moisejeva balets tika apbalvots ar Itālijas profesionālās horeogrāfijas balvas Anita Bucchi augstāko godalgu Grand Prix.
2011. gada decembrī Ansamblis ar triumfu uzstājās Parīzē savas 75. gadadienas tūres ietvaros, šo viesizrāžu laikā UNESCO pasniedza kolektīvam Piecu kontinentu medaļu.
Kopš 2015. gada Igora Moisejeva balets atzīts par īpaši vērtīgu Krievijas Federācijas tautu kultūras mantojuma objektu – Krievijas Nacionālo īpašumu un lepnumu.
2017. gadā uz Krievijas Lielā teātra vēsturiskās skatuves notika Ansambļa 80 gadu jubilejai veltīts koncerts. 


Šobrīd kolektīvu vada Igora Moisejeva skolniece, bijusī ansambļa soliste, Krievijas Tautas māksliniece Jeļena Ščerbakova.