2018. gada 29. jūnijā

 Dzintaru koncertzālē

JEĻENAS VAENGAS KONCERTS

Uz skatuves izgājusi, viņa ne vien izpilda savus skaņdarbus, bet burtiski atver klausītājiem savu dvēseli. Patiesu un uzpērkoši vienkāršu, atklātu un emocionālu – tādu šo dziedātāju ir iemīļojuši klausītāju miljoni gan dzimtajā Krievijā, gan daudzās citās zemēs. Lai atrastu savu ceļu pie klausītājiem, viņai nav jācīnās par reitingiem un jācenšas piedalīties televīzijas šovos. Viņa iekaro sirdis citādi: ar milzu talantu un darbu. Katrs viņas koncerts ir grēksūdze.

Jeļena Vaenga ir sasniegusi estrādes Olimpa virsotnes. No malas raugoties, šķiet, ka tas noticis vienā mirklī. Taču patiesībā ceļš uz visas tautas atzinību un slavu viņai bijis gana ērkšķains. «To, kas notiek tagad, es droši vien esmu nopelnījusi. Esmu pārliecināta – ja strādā daudz un dzīvo savai mākslai, agri vai vēlu viss izdosies,» saka Jeļena pati.

Dzimtās Severomorskas mūzikas skola, klavieru klase Rimska-Korsakova Sanktpēterburgas mūzikas vidusskolā, iestāšanās Sanktpēterburgas Teātra mākslas akadēmijas Aktiermākslas fakultātē. Tad pirmā saskarsme ar šovbiznesa pasauli – mēģinājums pieteikt sevi Maskavā: «Es vienkārši gribēju būt es pati, bet nedziedāt nevarēju, tas arī viss. Man dziedāt ir tas pats, kas elpot! Pirmo dziesmu sacerēju deviņu gadu vecumā – gan vārdus, gan mūziku. No kādu 13 gadu vecuma jau rakstīju mūziku pastāvīgi – turklāt teksti bija gadiem neatbilstīgi pieauguši, kā dzīvi jau redzējušai sievietei…»

Maskavas izbrauciens topošajai zvaigznei iemācīja daudz, taču vēlamo rezultātu nedeva. Jeļena atgriezās Pēterburgā, saņēma aktrises diplomu, pabeidzot slavenā Pjotra Venjaminova meistardarbnīcu. Vēl vairākus gadus viņa piedāvāja savus ierakstus radio stacijām («Reizēm tos paņēma, reizēm nepaņēma»), principiālu apsvērumu dēļ ne kapeikas neziedojot iziešanai mediju apritē, un tikmēr piedalījās koncertos, izrādēs, konkursos. Galu galā viņas savdabīgais talants tika novērtēts gan «no augšas» – viņas dziesmas ēterā nesavtīgi palaida radiostacija «Šanson» -, gan «no lejas»: ar publikas atzinību.

«Mani klausījās pieci cilvēki, tad piecdesmit, pēc tam pieci simti, tagad pieci – ja ne divdesmit pieci – miljoni. Man nekas nenokrita no debesīm. Es to panācu viena pati – bez PR cilvēkiem un tamlīdzīgām blēņām!» saka Vaenga. Bet tad, kad viņu dēvē par «šansona karalieni», smejas: «Tas nav nekas briesmīgs. Saprotat taču, es strādāšu, bet visu izlems laiks. Galvenais, lai man pašai patīk tas, ko es daru.»

Pilsētas romances un folklora, klasika un autordziesmas, džezs un roks, funk un soulmūzika... Vaengas mūzikā kā kausējamajā katlā sajaukušies neskaitāmi stili, lai veidotos viens – viņas personīgais, ļoti krieviskais, te neapvaldīts, kaismīgs, te dvēselisks – bet vienmēr jau no pirmajām notīm atpazīstams. Tā sakrājušies astoņi simti dziesmu. Izdoti deviņi studijas albumi. Saņemtas balvas – «Zelta gramofoni», «Gada dziesmas» un citas svarīgas atzinības un prēmijas. Bet galvenais – Jeļena ir iepazīta, novērtēta un iemīlēta. Ne tikai Krievijā, bet visur pasaulē, kur saprot krievu valodu.

Latvijas vispazīstamākajā – Dzintaru koncertzālē Jeļena Vaenga izpildīs vislabākās no pašas kompozīcijām. Dziedātājas uzticamie pielūdzēji zina, ka tieši dzīvajos priekšnesumos gūstams vispilnīgākais priekšstats par Jeļenas jaudīgo talantu, viņas vokāla spēku, aktierisko un cilvēcisko harizmu.