2016. gada 8. martā

Latvijas Nacionālajā operā

„Radio and Juliet”
„QUATRO”

Uz Latvijas Nacionālās operas skatuves 8. martā pirmo reizi notiks mūsdienu horeogrāfijas vakars, kurā gaidāma Edvarda Kluga baletu „QUATRO” un „Radio and Juliet” pirmizrādes ar Marijas teātra solista Denisa Matvijenko un Marijas teātra un Ukrainas Nacionālās operas solistu dalību.

Balets „QUATRO” iegājis Krievijas prestižās teātra prēmijas „Zelta Maska” vēsturē kā pirmais projekts, kas vienlaicīgi nominēts četrās kategorijās. Balets saņēmis prēmiju „Zelta Maska” nominācijā „Labākā vīriešu loma baletā”. Milko Lazara (Slovēnija) mūzika, kas sarakstīta speciāli baletam „QUATRO”, uz skatuves izskan klavieru un čella dzīvā pavadījumā. Edvarda Kluga (Slovēnija)  horeogrāfija izceļas ar unikālām spējām dejā iekļaut emocionālu reakciju uz mūziku, tā ir sarežģīta plastiska melodija, kas pulsē, aizraujot ar emocionālo nokrāsu dažādību. Balets „QUATRO” ir lielpilsētas pasaule ar tās satrauktajiem ritmiem, konfliktiem un neparedzamību. Katram baleta personāžam ir savs raksturs un individuālas iezīmes. Četri personāži – četri skatījumi uz dzīvi un apkārtējo pasauli, četras personības, kas vēlas saglabāt savu neatkarību un tiesības uz izvēli.

Klugs dzīvi neuztver kā kaut kādu notikumu virkni, vairāk vai mazāk plūstošu straumi. Gluži pretēji, viņš to dala kristāliskos mirkļos un burtiski kadriem līdzīgos uzliesmojumos. Tāpēc sākumā (un gana ilgi) kustības ir teju mehāniskas, ar pauzēm uz sekundes daļu un kustības turpinājumu uz sekundes daļu. Ar tādu pastiprinātu uzmanību katram mirklim ikviens no tiem kļūst absolūti nozīmīgs.

Laikraksts „Vremja novostei”

Balets „RADIO and JULIET”pēc Šekspīra lugas „Romeo un Džuljeta” ir ļoti veiksmīgs slovēņu horeogrāfa Edvarda Kluga darbs kulta rokgrupas „RADIOHEAD” mūzikas pavadījumā. Balets Ukrainas Nacionālās operas trupai iestudēts pēc tās bijušā mākslinieciskā vadītāja, baleta pasaules zvaigznes Denisa Matvijenko iniciatīvas. Pēc nonākšanas uz skatuves Ukrainā balets izraisījis milzīgu rezonansi un jau no pirmās izrādes iekarojis skatītāju sajūsmu. Modernais iestudējums piesaistījis gan baleta cienītājus, gan arī tos, kas vēl vakar nenojauta par baleta esamību. Visiem zināmais traģiskais Šekspīra stāsts Edvarda Kluga interpretācijā turpina dzīvot uz skatuvēm Kijevā, Maskavā, Sanktpēterburgā, neatstājot vienaldzīgu nevienu skatītāju. Prese norāda, ka tādu kvēli, kāda redzama Kluga izrādē, Šekspīrs nebūtu pat spējis iztēloties.

Edvarda Kluga balets „Radio and Juliet” apvieno slavenāko mīlas stāstu un mūsdienu alternatīvās rokmūzikas scēnas veiksmīgās grupas „Radiohead” mūziku. Tādā veidā kā vārdu spēle radies baleta nosaukums „Radio and Juliet”.

Slovēnijas Nacionālā teātra mākslinieciskais vadītājs, horeogrāfs un dejotājs Edvards Klugs: „Es negribēju pārstāstīt slaveno mīlas stāstu, bet piedāvāt skatītājiem paskatīties uz to no cita skatu punkta. Stāstā svarīgs brīdis ir, kad Džuljeta sevi nogalina, pamostoties blakus mirušajam Romeo. Šo brīdi es atstāju. Manā skatījumā viņa sevi nenogalina, jo viņa jau ir mirusi, zaudējot mīlestību. Tāpēc mana Džuljeta no šī momenta un līdz stāsta sākuma ir vientuļa sieviete, kas atgriežas pie savas mīlestības sākuma. Tādā veidā mēs visi šajā stāstā esam ierauti atpakaļgaitā, kā kādas nerealizētas mīlestības retrospektīvā. Jebkurā gadījumā visi personāži un situācijas ir izdomātas, un visas līdzības ar Šekspīra Romeo un Džuljetu ir nejaušas sakritības”.

„Radiohead” dziesmas ir piepildītas gan ar iekšēju spēku un spriedzi, gan ar teksta, melodijas un ritma dinamisku viengabalainību, kas spilgti ilustrē mūsdienu cilvēku pastāvīgo neapmierinātību un vientulību. Tieši tādēļ viņu mūzika vislabāk iederējās slavenā mīlas stāsta Edvarda Kluga neparastā traktējuma realizācijai.

„Radio and Juliet” „QUATRO”