2015. gada 9.-10. martā

Latvijas Nacionālajā operā

Borisa Eifmana vadītā
Sanktpēterburgas Valsts akadēmiskā baleta teātra izrāde

„Up & Down”

Borisa Eifmana balets
pēc F.S. Ficdžeralda romāna „Ir maiga nakts”
Dž. Geršvina, F. Šūberta, A. Berga mūzika
Dekorācijas: Zinovijs Margoļins
Kostīmi: Olga Šaišmelašvili
Gaismas: Gļebs Fiļštinskis, Boriss Eifmans

Pirmizrāde notiks 2015. gada 27. janvārī uz Aleksandra teātra skatuves
Pirmizrāde Rīgā notiks 2015. gada 9.-10. martā uz Latvijas Nacionālās operas skatuves

Boriss Eifmans pamatoti tiek dēvēts par „horeogrāfu-filozofu”. Tomēr par daudz precīzāku apzīmējumu, kas tieši fiksē Meistara estētisko personību, varētu kalpot vārdu savienojums „horeogrāfs-psihoanalītiķis”. Godīgi paļaujoties, ka baleta māksla dejas radītājam nodrošina patiesi neierobežotas pētnieciskas iespējas, Eifmans iegrimst savu varoņu iekšējās pasaules neredzamajos dziļumos un iekļūst visnoslēpumainākajos zemapziņas nostūros.

Par horeogrāfa psihoanalītisko meklējumu kvintesenci kļuvis balets „Up & Down”, kas tapis pēc F. S. Ficdžeralda romāna „Ir maiga nakts”. Izrāde-pētījums atrodas starp diviem pretēja virziena sižeta vektoriem (jauna talantīga rakstnieka degradācija un viņa sievas un pacientes atdzimšana), un uzveduma telpa pārvērsta par sirreāla eksperimenta lauku. Ar oriģinālas plastiskas leksikas palīdzību Eifmans ataino varoņu apziņas sabrukumu, parādot viņu murgus un mānijas. Pats horeogrāfs ne bez ironijas norāda: ar izrādi „Up & Down” viņš pieliek nevis vienkāršu punktu, bet treknu punktu savā ilggadīgajā baleta-psihiatrijas epopejā.

Personāža celšanās un krišana norisinās uz spožā Džeza laikmeta - neapturama dzīves svinību, brīvības, juteklības un hedonisma ēras - fona, ko virtuozi atainojis Eifmans un viņa mākslinieki. 

„Mūsu likteni veido cietsirdīgi paradoksi. Bagātība var būt nepanesamāka par visbriesmīgāko nabadzību, bet skaidrs un ass prāts haosa priekšā izrādās neaizsargātāks par bezapziņu. Šo patiesību labi zināja Frensiss Skots Ficdžeralds, kā romāns „Ir maiga nakts” iedvesmoja mani radīt baletu „Up & Down”.

Šis balets ir traģiska un vienlaikus žilbinoši spilgta cilvēka garīgas bojāejas hronika. Stāsts par to, kā sabrūk mūžīgais sapnis par harmoniju un laimi, bet džeza ritma pavadībā noritošā ārēji skaistā un bezrūpīgā dzīve pārvēršas murgā.
Izrādes galvenais varonis ir veiksmīgs psihiatrs, mīlošs vīrs un sabiedrībā iznesīgs cilvēks. Viņam ir viss, lai realizētu savu talantu un veidotu spīdošu zinātnisko karjeru. Taču pasaulē, kas pilnībā pakļauta naudas un tumšu postošu instinktu varai, pilnīga harmonija nav iespējama.

Greznības pasaule, kurā iegrimst ārsts, izrādās postošs purvs. Mēģinājumi atrast līdzsvaru starp paša iekšējo pasauli un ārējo realitāti beidzas ar sabrukumu. Piekāpšanās pēc piekāpšanās un varonis zaudē savu „Es”, faktiski pamet profesiju un kļūst par pusjukušas sievas aukli. Viņa apziņa, harizma un karjera brūk. Visu zaudējis, ārsts tiek izraidīts no sabiedrības, kur vājajiem nav vieta.

Personība, kas aizmirst par savu misiju un iznīcina savu talantu, ir nolemta katastrofai, bet kompromiss ar asinskāro un kārdinājumiem pilno pasauli vienmēr ir postošs. Un tieši par liktenīgajām sekām, pie kurām noved sevis paša nodošana, atgādina balets „Up & Down”.

Boriss Eifmans