2014. gada 15.-16. decembrī

Latvijas Nacionālajā operā

Maskavas valsts teātris 

„Krievu balets”

mākslinieciskais vadītājs Vjačeslavs Gordejevs

„Šeherezade”
Nikolaja Rimska-Korsakova muzika
no simfoniskas svitas „Seherzade”

„Dons Kihots”
Ludviga Minkusa mūzika

Uz Latvijas Nacionālās operas skatuves tiks izrādīti slaveni baleti: „Šeherezade”, ko Mihails Fokins radīja pēc arābu pasaku „Tūkstots un viena nakts” motīviem, un svīta no baleta „Dons Kihots” pēc M. Servantesa romāna motīviem, Vjačeslava Gordejeva librets, M. Petipa horeogrāfija.

Balets „Dons Kihots” pēc spāņu rakstnieka Migela de Servantesa Saavedras romāna „Atjautīgais idalgo Lamančas Dons Kihots” ir viens no labākajiem slavenā horeogrāfa Mariusa Petipas darbiem. Mūziku baletam sarakstījis čehu komponists Ludvigs Minkuss. Mariuss Petipa pats vērsās pie Minkusa ar piedāvājumu uzrakstīt baletu pēc sava scenārija. Petipa daudz ceļojis pa spāņu pilsētām, iedziļinoties vietējās folkloras tradīcijās un garā, un spējis lieliski šīs tradīcijas atainot uz skatuves, radot baletu ar nepārspējamu horeogrāfisku nokrāsu īpatnībām un bagātībām.

Balets „Šeherezade” pēc „Pasakas par sultānu Šahriaru un viņa brāli” no „Tūkstots un viena nakts pasakām vēsta par vezīra meitas Šeherezades daiļrunību, kas paglāba no nāves Šahriara jaunās sievas. Baletu iestudējis Mihails Fokins ar Nikolaja Andrejeviča Rimska-Korsakova svītas „Šeherezade” mūziku.

Patlaban „Krievu baletā” ietilpst vairāk kā simts cilvēki. Izrādēs vēl joprojām spoži spīd Maija Ivanova, Svetlana Ustjužaņinova, Jeļena Osokina, Konstantīns Teļatņikovs, Maksims Fomins, Antons Geikers, Dmitrijs Procenko. Bet dejotāju sastāvs katru gadu tiek atjaunots un papildināts ar Maskavas, Sanktpēterburgas, Permas, Ufas, Novosibirskas horeogrāfisko mācību iestāžu talantīgiem absolventiem.

Angļu laikraksts „Western Morning News” atzina: „Reti kuram rodas iespēja redzēt tik spīdošus Krievijas mūsdienu talantus”. „Krievu balets” Vācijā ieguvis „Zelta biļetes” statusu, kas liecina, ka vienas turnejas laikā baleta izrādes apmeklējuši vairāk nekā 100 000 skatītāju. Teātris, kuru žurnāls „Journal” nodēvējis par „baleta talantu skatlogu”, saņēmis Rietumeiropas impresāriju asociācijas titulu „Labākais baleta kolektīvs Eiropā”. Trupas daudzskaitlīgo apbalvojumu vidū ir zelta medaļas no Itālijas pilsētām Čento un Mirandolas, bet vairākas Francijas, ASV un Meksikas pilsētas „Krievu baleta” māksliniekiem piešķīrušas goda pilsoņu statusu.

„Šeherezade” „Dons Kihots”

 

Sadaļas

Разделов пока нет