Jurijs Bašmets un Konstantīns Habenskis:

unikāls koncerts operā

2013.gada 15.aprīlī uz Latvijas Nacionālās operas skatuves pirmo reizi Baltijas valstīs tiks piedāvāts unikāls projekts – Jurija Bašmeta, Konstantīna Habenska un kameransambļa "Maskavas Solisti" kopīgs koncerts. Projekta ideja ir klasiskās mūzikas un teksta veiksmīgs un nepiespiests apvienojums.

Pirmajā daļā izskanēs Franca Šūberta kvartets „Nāve un meitene” Gustava Mālera pārlikumā stīgu orķestrim. Uz šī muzikālā pavadījuma Konstantīns Habenskis lasīs A. Kamī slavenās lugas „Kaligula” fragmentus. Koncerta otrajā daļa tiks izpildīta Kamila Sen-Sansa svīta „Dzīvnieku karnevāls” – „Liela zooloģiska fantāzija lasītājam, divām klavierēm un kameransamblim”, tekstu lasīs Konstantīns Habenskis.

Kopīgā koncerta laikā Bašmets uzstāsies arī kā solists ar Šūberta „Arpeggione” altam un stīgu instrumetiem. Arpeggione ir muzikāls instruments, kuru 1823.gadā radījis austrietis Johans Georgs Štraufers un kas zināmā mērā ir klasiskās ģitāras un čella apvienojums. Taču šī instrumenta popularitāte bija ļoti īslaicīga. Vēlāk Šūberta rakstītā sonāte izpildīta vai nu uz čella vai alta vijoles, bet Arpeggione vārds saglabājies tikai sonātes nosaukumā.

Kā iepriekš stāstījis maestro Bašmets, viņu ar Habenski saista sena draudzība. Kādā no mākslinieku kopīgajiem koncertiem no nejaušas improvizācijas dzima ideja piepildīt „Kaligulu” ar mūziku. Habenskis 1998.gadā jau uz sevi izmēģināja Kaligulas tēlu Jurija Butusova izrādē ar tādu pašu nosaukumu, kas tajā laikā kļuva par Sanktpēterburgas teātra sensāciju. Šūberta stīgu kvartets „Nāve un meitene” Kamī teksta dramatisko iespaidu tikai pastiprina. Tāpat kā abu apbrīnojamo mākslinieku - Jurija Bašmeta un Konstantīna Habenska - valdzinājums.

Jurija Bašmeta un Konstantīna Habenska kopīgā uzstāšanās jau divus gadus pēc kārtas piepilda zāles Krievijā un ārvalstīs. Mākslinieku radītā programma, kurā Sen-Sanss, Šūberts un Mālers sarunājas ar Kamī, bet mūzika un teksts ir līdzvērtīgi, 2011. gadā Krievijā tika atzīta ar Oļega Jankovska prēmiju.

Gan eksperti, gan kritiķi vienbalsīgi norāda, ka Jurija Bašmeta un Konstantīna Habenska programma ir patiesi unikāla. Muzikantu augstais līmenis apvienojumā ar Habenska smalko pieeju lasītajam tekstam rada jaunas nokrāsas un būtības.

Koncerta organizētājs – kompānija „ART Forte”, galvenais informatīvais partneris – „Pervij Baltijskij kanal”.

Biļetes Latvijas Nacionālās operas un „Biļešu paradīze” tīkla kasēs.

Sadaļas

Разделов пока нет