2013. gada 17. un 18. decembrīLatvijas Nacionālajā operā

Balets „PARKS”

Marijas teātra Simfoniskā orķestra pavadījumā

Pasaules pirmizrāde – Parīzes Opera, 1994. gada aprīlis

Pirmizrāde Marijas teātrī – 2011. gada aprīlis

Izrādes garums 1 stunda 40 minūtes bez starpbrīža

Mūzika: V.A. Mocarts
Horeogrāfija: Anžlens Preļžokažs
Mākslinieks: Tjerī Lepru
Skaņu noformējums: Gorans Vežvoda

Solisti:

Jekaterina Kondaurova - Sergejs Zverevs, Viktorija Briļova - Aleksandrs Sergejevs

Pirmo reizi Latvijā 17. un 18. decembrī uz Latvijas Nacionālās operas skatuves uzstāsies izcilais un slavenais Marijas teātris pilnā sastāvā. Teātra baleta trupa un simfoniskais orķestris piedāvā baletu „Parks”, kuru Mocarta mūzikas pavadībā iestudējis pasaules slavenais horeogrāfs Anželens Preļžokažs.

„Parks” – tas ir balets sapnis par Luija XIV laika Versaļu.

 Izrādes centrālais veidols ir Parks, kā dziļumā norisinās sava, apkārtējiem neredzama dzīve, kas pilna ar noslēpumiem un dīvainībām.

Preļžokaža izrāde ir „galveno varoņu jūtu enciklopēdija – no kurtizāniskas koķetēšanas līdz liktenīgai, visu savā ceļā saārdošai kaislībai”.

Teātra slavenais mākslinieks Ervē Pjērs izrādes varoņu izsmalcinātos kostīmus darinājis pēc vēsturiskiem paraugiem, gravīrām un zīmējumiem no Saules karaļa valdīšanas laika.

„Parks” ir klasiskākais un izsmalcinākais no Preļžokaža baletiem... Izrādes varoņi tēlo, dejo, iepazīstas, mīl. Slavenais Versaļas parks tajā laikā bija galma dzīves centrs. Tur tika norunātas tikšanās, norisinājās iepazīšanās, flirtēšana, savaldzināšana, šķiršanās... Mocarta mūzikas pavadījumā tiek izspēlēta asprātīgas mīlas ainiņas.

Liktenīgās kaisles pieaugumu pastiprina scenogrāfija, skaidrajās debesīs savelkoties negaisa mākoņiem. Izrādē tiek izmantot arī oriģināla trokšņu fonogramma – putnu dziesmas, lapu čabēšana, lietus troksnis, vēja brāzmas.

Paralēli izsmalcinātajām Versaļas ainām norisinās arī mūsdienu Dārznieku skarbā sižeta līnija, kas periodiski parādās visa baleta garumā, lemjot galveno varoņu likteni. Viņu iznācienus pavada elektroniskā mūzika, bet deja veidota uz stūrainām diskotēkas kustībām ar breikdansa elementiem.

Tādā veidā divas pasaules, divi laikmeti – Versaļas iemītnieki un Dārznieki – dīvainā veidā ir savstarpēji savienoti un piekalti viens otram ar neredzamām ķēdēm...