Biogrāfija

Elīna Garanča

Elīna Garanča ir dzimusi mūziķu ģimenē Rīgā, Latvijā. Viņa studēja Latvijas Mūzikas akadēmijā pie savas mātes. 1999. gadā viņa uzvarēja Mirjamas Helinas Vokālistu konkursā un 2001. gadā bija konkursa BBC Cardiff Singer of the World 2001 fināliste.

2005. gada septembrī Elīna Garanča kļuva par īpašu mākslinieci pie Deutsche Grammophon. Viņas pirmais solo ieraksts “Aria Cantilena” iznāca 2007. gada martā, saņemot lielu publikas un kritikas atzinību, un 2007. gadā viņai tika piešķirta prestižā “Echo Klassik” mūzikas balva “Gada dziedātāja 2007”. Viņas pēdējie divu albumi arī ir saņēmuši “Echo Klassik” balvu - 2012.g. (“Romantique”) un pavisam nesen 2015.g. (“Meditation”).

Elīna Garanča pēc tam drīzā laikā ir sevi apliecinājusi kā vienu no mūzikas pasaules lielākajām zvaigznēm, uzstājoties vadošajos operteātros un ar simfoniskajiem orķestriem visā pasaulē. Viņi ir guvusi augstu publikas un kritikas atzinību par savu skaisto balsi, inteliģento muzicēšanas stilu un neatvairāmajiem skatuves tēlu portretējumiem.

Elīna Garanča ir uzstājusies uz tādām skatuvēm kā Metropolitēna opera, Vīnes Valsts opera, Berlīnes Vācu opera, Parīzes Opera, Liceu Barcelona, Baden Baden Festspeilhaus, un turpina uzstāties dažādos festivālos un svinīgos pasākumos un sniegt solokoncertus visā Eiropā un ārpus tās robežām.

Pēdējo sezonu izcilākie notikumi ietvēra viņas kritikas atzinību guvušo debiju titullomā Bizē operā “Karmena” Londonas Karaliskajā operā Konventgārdenā. Šo lomu viņa atkārtoja jauniestudējumā Ņujorkas Metropolitēna operā, ko tiešraidē demonstrēja vairāk nekā tūkstoš kinoteātros visā pasaulē. Elīna Garanča 2010. gadā tika nosaukta arī par ASV klasiskās mūzikas žurnāla Musical America “Gada vokālisti”; viņa ir ieguvusi MIDEM Classical Award balvu “Gada dziedātāja” un tai pašā gadā arī Echo Klassik balvu “Gada labākā dziedātāja starp sievietēm” (savu otro “Echo Klassik” balvu). Viņa ir uzstājusies arī vairākos galā koncertos un sniegusi solokoncertus Eiropā un ASV, ieskaitot Verdi Rekviēmu La Scala ar Danielu Barenboimu, Anju Harterosu, Jonasu Kaufmanu un Renē Pape (kas ir izdots arī uz CD/DVD/Blu-ray) un viņas solokoncerta debiju Kārnegiholā Ņujorkā.

Pirmo reizi Dmitrija Hvorostovska un Elīnas Garančas kopīgā uzstāšanās notika 2015. gada oktobrī uz Valsts Kremļa Pils skatuves projekta “Hvorostovkis un draugi” ietvaros.

Pēdējos gados Elīnu Garanču viņas dzimtenē Latvijā dzirdēt var ļoti reti. 2015. gada decembrī uz LNO skatuves notika Elīnas Garančas koncerts, kas bija veltīts viņas mātes – slavenās vokālās pedagoģes Anitas Garančas, kura ir izaudzinājusi daudzus talantīgus Latvijas operas izpildītājus, piemiņai.


www.elinagaranca.com

 

Dmitrijs Hvorostovskis

Pasaulslavenais krievu baritons Dmitrijs Hvorostovskis ir dzimis un mācījies Krasnojarskā. 1989. gadā Dmitrijs kļuva par uzvarētāju ārkārtīgi prestižajā BBC Cardiff Singer konkursā Kārdifā (Lielbritānija). No paša sākuma klausītāji bija pārsteigti par viņa izsmalcināto balsi, iedzimto muzikalitātes sajūtu un dabisko legato. Pēc debijas Rietumos Nicā Čaikovska operā “Pīķa dāma” viņa karjera attīstījās strauji. Dmitriju sāka aicināt uzstāties labākajos pasaules operteātros un piedalīties atzītos operas festivālos kā: Londonas Karaliskajā operā Koventgārdenā, Metropolitēna operā Ņujorkā, Parīzes operā, Bavārijas Valsts operā, festivālā Zalcburgā, La Scala teātrī Milānā, Vīnes Valsts operā, Lyric Opera Čikāgā.

Slavenais solists ir pieprasīts jebkurā zemeslodes vietā – no Tālajiem līdz Vidējiem Austrumiem, no Austrālijas līdz Dienvidāfrikai. Hvorostovskis ir uzstājies uz tādām skatuvēm kā Vigmorhola Londonā, Kvīnshola Edinburgā, Kārnegihola Ņujorkā, La Scala teātris Milānā, P. Čaikovska vārdā nosauktā konservatorija Maskavā, operteātris Liceo Barselonā, Kultūras centrs Honkongā un Musicverein Vīnē. Bez tam viņš ir sniedzis solokoncertus Seulā, Oslo, Stambulā, Jeruzalemē, kā arī Austrālijā. Dmitrijs regulāri dzied tādu izcilu orķestru kā Ņujorkas filharmonijas, Sanfrancisko simfoniskā un Roterdamas filharmonijas orķestra pavadībā. Diriģenti, ar kuriem viņam ir nācies strādāt – Džeimss Livains, Bernards Haitings, Klaudio Abado, Lorins Māzels, Zubins Meta, Jurijs Temirkanovs un Valerijs Gergijevs.
Dmitrijs uztur muzikālas un personiskas saiknes ar Krieviju. Viņš bija pirmais operas izpildītājs, kurš sniedza solokoncertu ar orķestri un kori Sarkanajā laukumā, kura televīzijas versija tika rādīta 25 valstīs. Dmitrijs ir sniedzis vairākus lieliskus koncertus Maskavā projekta “Hvorostovskis un draugi” ietvaros. Viņš ir uzaicinājis uzstāties tādus lieliskus izpildītājus kā Renē Fleminga, Sumi Jo, Sondra Radvonovska.
Dmitrija Hvorostovska plašā radošā biogrāfija ietver sevī kā solokoncertus, tā arī galvenās partijas pasaules operās. Dmitrija kino debija notika filmā “Dons Žuans bez maskas”, izpildot Dona Džovanni un Leporello partijas. Balvas saņēmušo filmu, kuras pamatā bija Mocarta opera “Dons Žuāns”, izlaida firma Rhombus Media.
Nākamās Dmitrija uzstāšanās notiks tādās pasaulslavenās zālēs kā Metropolitēna opera, Koventgārdena un Vīnes opera, ir paredzēti daudzi koncerti Eiropā un koncerttūre pa Krieviju.
Ir izlaisti jauni diski: Hvorostovska un Renē Flemingas koncerta Sanktpēterburgā ieraksti (DVD), kā arī CD ar P. Čaikovska dziesmu un dziesmu ar A. Puškina vārdiem solo izpildījumu (Iļjas Ivari pavadībā), kā arī āriju ieraksti no Verdi operām ar Sondru Radvonovsku un Filharmonijas orķestri K. Orbeljana vadībā.

http://hvorostovsky.com/ru/about/

 

Konstantīns Orbeljans

Konstantīns Orbeljans ir dzimis Sanfrancisko, armēņu emigrantu ģimenē, un jau 11 gadu vecumā debitēja kā pianists ar Sanfrancisko simfonisko orķestri. Pēc Džuljarda mūzikas skolas pabeigšanas Ņujorkā Konstantīns koncertē ar soloprogrammām pa visu pasauli. No 1980. līdz 1990. gadam viņš ir nospēlējis ap 750 koncertus, bet Arama Hačaturjana Klavierkoncerta ieraksts ieguva atzinību kā “Gada labākais ieraksts” Lielbritānijā.

2004. gadā Konstantīns Orbeljans tika piešķirts Krievijas Nopelniem bagātā mākslinieka tituls, kas nekad iepriekš ārvalstu pilsonim nebija piešķirts. Viņa nopelni kultūras un mūzikas apmaiņas jomā patiesi ir vērtīgi – tie ir gan izcilu ārzemju izpildītāju koncerti uz Krievijas skatuvēm, gan unikālas orķestru uzstāšanās Konstantīna Orbeljana vadībā, gan arī Krievijas solistu uzstāšanās uz labākajām Eiropas, ASV, Lielbritānijas, Japānas, Korejas skatuvēm.

Žurnāls “Opera News” Konstantīnu Orbeljanu dēvē par “diriģentu, par kuru dziedātājs var tikai sapņot”, komentējot. ka vokālu repertuāru viņš diriģē ar “dziesmu pianista jutīgumu”. Pēc žurnāla “The Audio Critic” atsauksmēm “Orbeljans ir zvaigzne, viņa orķestra spēle atšķiras ar izpildījuma kaisli uz izteiksmes precizitāti”. Tas pilnā mērā attiecas uz iespaidīgo mūsdienu simfoniskās un kamermūzikas ierakstu kolekciju izcilu mūslaiku mūziķu izpildījumā, kā arī uz operu un uzstāšanos ierakstiem ar lieliskiem vokālistiem – Evu Podļesu, Gaļinu Gorčakovu, Roberto Alanju, Dmitriju Hvorostovski, Elīnu Garanču un citiem.