Izpildītāji

J. F. Svetlanova Krievijas Valsts akadēmiskais simfoniskais orķestris

Krievijas Valsts akadēmiskais simfoniskais orķestris jau 70 gadus ir viens no Krievijas vadošajiem kolektīviem, kas pamatoti liek lepoties ar krievu muzikālo kultūru.

Pirmā Valsts akadēmiskā simfoniskā orķestra uzstāšanās notika 1936. gada 5. oktobrī Maskavas konservatorijas Lielajā zālē. 1957. gadā Valsts akadēmiskais simfoniskais orķestris kļuva par pirmo padomju simfonisko orķestri, kas uzstājies Rietumos.

Īpašu loma Valsts akadēmiskā simfoniskā orķestra vēsturē ir izcilajam diriģentam Jevgeņijam Svetlanovam, ar kura vārdu saistīta viena no labākajām orķestra biogrāfijas lappusēm (1965.-2000.). 35 gadu laikā Svetlanovs pārveidojis kolektīvu par orķestri ar unikālu un grandiozu tvērienu un vērienīgām radošām spējām, padarot to par vienu no pasaulē labākajiem orķestriem.

2002. gadā par Valsts akadēmiskā simfoniskā orķestra galveno diriģentu un māksliniecisko vadītāju kļuva viens no Krievijas labākajiem diriģentiem, Krievijas tautas mākslinieks Marks Gorenšteins.

Par Valsts akadēmiskā simfoniskā orķestra galveno skatuvi jau ilgus gadus kalpo P. I. Čaikovska Maskavas Valsts konservatorijas Lielā zāle. Tajā pašā laikā orķestris ir uzstājies visprestižākajās zālēs pasaulē – Ņujorkas „Madison Square Garden” un „Carnegie Hall”, Vašingtonas „Kennedy Center”, Vīnes koncertzālē „Musikverein”, Londonas „Albert Hall”, Parīzes koncertzālē „Salle Pleyel”, Buenosairesas Nacionālajā operas teātrī „Colon” un Tokijas „Suntory Hall”.

Mūsdienās Krievijas Valsts akadēmiskais simfoniskais orķestris ir viens no labākajiem pasaules līmeņa simfoniskajiem orķestriem, kuru plaši atpazīst un ciena gan Krievijā, gan ārvalstīs. Kolektīvs uzstājas lielākajās zālēs, sadarbojoties ar visslavenākajiem solistiem un diriģentiem.

Marks Gorenšteins

J. F. Svetlanova Krievijas Valsts akadēmiskā simfoniskā orķestra Mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents,
Krievijas tautas mākslinieks

«Maestro Marks Gorenšteins ir viens no visspīdošākajiem diriģentiem, ar kuriem man bijusi veiksme tikties savas garās dzīves laikā. Viņš ar savu orķestri rada brīnumus».

Ferencs Farkašs
komponists

«Pirmkārt es runātu par Marka Gorenšteina nopelniem, izveidojot vienkārši unikālu kolektīvu. Mūsdienās tas nešaubīgi ir viens no labākajiem kolektīviem pasaulē».

Sauļus Sondeckis
diriģents

Marks Gorenšteins ir dzimis 1946. gadā Odesā. Izglītību ieguvis Kišiņevas valsts konservatorijas orķestra fakultātē vijoles klasē. Strādājis PSRS Valsts akadēmiskā Lielā teātra orķestrī, pēc tam PSRS Valsts akadēmiskajā simfoniskajā orķestrī, kuru tajā laikā vadīja Jevgeņijs Svetlanovs. 1982. gadā Marks Gorenšteins kļuva par Krievijas diriģentu konkursa laureātu un kā PSRS valsts orķestra mākslinieks sāka uzstāties ar simfoniskajiem orķestriem Krievijā un ārvalstīs.

1985. gadā Marks Gorenšteins kļuva par Budapeštas simfoniskā orķestra galveno diriģentu. No 1989.-1992. gadam Marks Gorenšteins bija Pusanas (Dienvidkoreja) pilsētas simfoniskā orķestra galvenais diriģents. Kā viesdiriģents viņš uzstājies daudzās pasaules valstīs – Austrijā, Anglijā, Nīderlandē, Itālijā, Spānijā, Francijā, Čehoslovākijā, Japānā u.c.

Būtisks posms Marka Gorenšteina biogrāfijā ir viņa darbība paša 1993. gadā izveidotajā Krievijas Valsts simfoniskajā orķestrī „Jaunā Krievija”.

2002. gada 1. jūlijā Marks Gorenšteins kļuva par Krievijas Valsts akadēmiskā simfoniskā orķestra māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu.

2002. gadā Markam Gorenšteinam tika piešķirts „Krievijas Federācijas tautas mākslinieka” tituls, 2005. gadā maestro saņēma Krievijas Federācijas valdības prēmiju kultūras jomā par 2003. un 2004. gadā sniegtajiem koncertiem, bet 2006. gadā viņš tika apbalvos ar IV pakāpes ordeni „Par nopelniem tēvijas labā”.

NATĀLIJA GŪTMANE (čells)

PSRS Tautas māksliniece, Krievijas Valsts prēmijas, prēmijas „Triumfs” un D.D. Šostakoviča prēmijas laureāte.

Biogrāfija: Natāliju Gūtmani pelnīti dēvē par „čella karalieni”. Viņas retais talants, meistara virtuozitāte un neparastā burvība iekarojusi pasaules slavenāko koncertzāļu klausītāju sirdis.

Natālija Gūtmane beigusi Maskavas konservatoriju pie profesores G. S. Kozolupovas un aspirantūru pie M. L. Rostropoviča. Jau studiju gados viņa uzvarēja vairākos lielos muzikālos konkursos: Starptautiskajā čellistus konkursā Maskavā (1959) un A. Dvoržaka starptautiskajā konkursā Prāgā (1961), P. Čaikovska starptautiskajā konkursā Maskavā (1962), kameransambļu konkursā Minhenē (1967) duetā ar Alekseju Nasedkinu.

Starp Natālijas Gūtmanes partneriem koncertos bijuši izcili solisti - E. Virsaladze, J. Bašmets, V. Tretjakovs, A. Nasedkins, A. Ļubimovs, E. Brunners, M. Argeriha, K. Kaškašjana, M. Maiskis, slaveni diriģenti – K. Abado, S. Čelibidake, B. Haitinks, K. Mazurs, R. Muti, J. Svetlanovs, K. Kondrašins, J. Temirkanovs, D. Kitajenko un labākie mūsdienu orķestri.

Atsevišķu uzmanību pelnījusi Natālijas Gūtmanes sadarbība ar izcilo pianistu Svjatoslavu Rihteru un, protams, ar viņas vīru Oļegu Kaganu. Natālijas Gūtmanes un Oļega Kagana duetam savus skaņdarbus veltījuši A. Šnitke, S. Gubaiduļina, E. Deņisovs, T. Mansurjans un A. Vieru.

Natālija Gūtmane, kas ir PSRS Tautas māksliniece, Krievijas Valsts prēmijas, prēmijas „Triumfs” un D.D. Šostakoviča prēmijas laureāte, aktīvi un daudzpusīgi darbojas Krievijā un Eiropas valstīs. Desmit gadus (1991-2000) viņa kopā ar Klaudio Abado vadīja festivālu „Berlīnes tikšanās”, bet pēdējos sešus gadus piedalās Lucernas festivālā (Šveicē), spēlējot maestro Abado vadītajā orķestrī. Turklāt Natālija Gūtmane ir neaizvietojama mākslinieciskā vadītāja diviem ikgadējiem mūzikas festivāliem, kas tiek rīkoti Oļega Kagana piemiņai, - Kroitā, Vācijā (kopš 1990. gada) un Maskavā (kopš 1999. gada). Natālija Gūtmane ne tikai aktīvi koncertē (kopš 1976. gada viņa ir Maskavas filharmonijas orķestra soliste), bet arī nodarbojas ar pedagoģisko darbu kā Maskavas konservatorijas profesore.

2007. gadā Natālija Gūtmane tika apbalvota ar Krievijas IV pakāpes ordeni Par nopelniem tēvijas labā un Vācijas I pakāpes ordeni Par nopelniem tēvijas labā.

Teātra Festivāls

Foto no galerijas

Varshavskiy-5789